Beursgenoteerde beurzen
IBS Beursverhalen
Een belegger die niet van tolwegen houdt, mist iets in zijn leven. En één van de allermooiste tolwegen is toch wel de beursgenoteerde beurs.
Zie het gerust als collectie tolpoortjes voor iedereen die zich op de financiële markten begeeft. Elk jaar kopen de grote tolwegen er een paar tolpoortjes bij, want handel zorgt voor meer handel. De schaalvoordelen stellen de uitbater in staat om de klant én zichzelf kosten te besparen.
Zo worden beurzen het ultieme voorbeeld van het netwerkeffect, die magische eigenschap waarmee bedrijven hun concurrenten buiten de deur houden. De kip en het ei komen samen, de meute volgt, en hop: de uitbater heeft een voordeel dat moeilijk te repliceren is voor anderen.
Waarom is er nog niet één beurs die alles over heeft genomen dan? Omdat het wereldwijde financiële systeem groot is. Obligaties, aandelen, valuta, energiecontracten, grondstoffen: alles kan verhandeld worden en alles verdient zijn eigen datastroom en platform om handelaren samen te brengen. Laat staan het feit dat beurzen niet elke dag te koop staan en dat ze elk gegroeid zijn volgens hun eigen historische pad.
Best een infrastructureel werkje dus. Zeker in het elektronische tijdperk. Maar als het er eenmaal staat, heb je ook wat.
Vandaag praten we over de beursbedrijven achter de beurs. Van ICE, eigenaar van de New York Stock Exchange, tot CME, de grootste uitbater van derivaten op aarde. Natuurlijk gaan we ook nog even langs Euronext, Deutsche Börse en de London Stock Exchange Group. We bespreken hoe de consolidatie precies verloopt, waarom de netwerkeffecten zo sterk zijn, wat het verschil is tussen data verkopen & transacties afhandelen én hoe je als belegger nadenkt over de groei van de beurs waar je op handelt.
Johannes doet nog even zijn uiterste best om de naam van de Poolse beurs uit te spreken. Je mag zelf beoordelen of zijn gebrekkige Pools afdoende is voor het bijzondere Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie.
Veel luisterplezier!